Konya Alaaddin Tepesi Canlı Mobese izle

Konya Alaaddin Tepesi Canlı Mobese izle,Konya Alaaddin Tepesi canli yayin izle, Konya Alaaddin Tepesi kamera izle, Konya Alaaddin Tepesi mobesa izle,Konya Kamera,Konya mobesa

Canlı Yayın : konyabuyuksehir.tv - 14 Temmuz 2024

Konya Alaaddin Tepesi Canlı Mobese izle, Alaaddin Tepesi, Türkiye'nin Konya ili ket merkezinde üzerinde Alaaddin Camii ve avlusunda sekiz Anadolu Selçuklu Sultanı'nın mezarı da dahil olmak üzere önemli tarihî yapılar bulunduran tepe. Alaeddin Tepesi, 450 x 350 metre boyunda olup, 20 metre yüksekliğindedir. Günümüzde bir mesire eyeri olan tepenin çevresini bir tramvay hattı dolaşır. Tepe, adını Alaaddin Camii’nden ve Konya Köşkü olarak da bilinen Alaaddin Keykubat’a ait saraydan almıştır.

Tepede yer alan ve günümüze kadar ulaşan en önemli yapı, tepenin kuzeyindeki Alâeddin Camii ve kümbetleri olarak gösterilmektedir. Tepenin güneyinde ise 20. yüzyıla kadar Rum ve Ermeni toplulukların yaşadığı bir mahalle yer almaktaydı. Bu toplulukların birbirine bitişik kiliseleri, 1920'lerde ortadan kalktı. Günümüzde ise yerlerinde orduevi durmaktadır. Caminin yanında, 1908 yılında Konya Valisi Ferit Paşa tarafından yaptırılan çeşme ve su haznesi bulunmaktadır. Tepenin Mevlâna Külliyesi'ne bakan kısmında, 1936 yılında Ulusal Mimarlık Akımı tarzında inşa edilen Şehitler Anıtı yer almaktadır.