Bursa 1 Murat Külliyesi Canlı izle, Hüdavendigar Cami

Bursa 1 Murat Külliyesi Canlı izle,Hüdavendigar Cami,1 Murat Külliyesi canlı mobese,1 Murat Külliyesi kamera izle,1 Murat Külliyesi live webcam,1 Murat Külliyesi live camera,1 Murat Külliyesi,Bursa live webcam,Bursa canlı izle

Canlı Yayın : bursabuyuksehir.tv - 1 Aralık 2023

Bursa 1 Murat Külliyesi Canlı izle, Hüdavendigar Cami, I. Murad Hüdavendigar tarafından 1363 - 1366 yılarında, Bursa'nın batısına hâkim tepeye inşa ettirilen külliyede; cami, türbe, medrese, imaret, çeşme ve hamam yer almaktadır. Roma ve Bizanslılar döneminden beri Bursa'nın kaplıca ve şifa merkezi olan Çekirge Semti'ndedir.

I. MURAD (HÜDAVENDİGÂR) CAMİ, Sultan I. Murad tarafından 1365-1366 tarihinde inşa ettirilmiştir. Türk İslam mimarisindeki tabhâneli-zaviyeli camilerindendir. Yapının alt katı cami, üst katı ise medrese olarak düzenlenerek fonksiyonellik açısından mimari yapısıyla farklı bir tarz uygulanmıştır. Camiye girildiğinde tek katlı bir yapı gibi algılanmaktadır. Üst katta bulunan medrese öğrencileri için yapılmış odalar, iç mekândan bakıldığında görünmemektedir. Camide uygulanan iki katlı revak uygulaması başka hiçbir camide yoktur. Hüdavendigâr Camii'nin doğusundadır. Caminin üst katında yer alan medrese talebelerinin ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla yapılmıştır. Bekar hamamı niteliğinde olup Gir Çık Hamamı olarak anılan hamam daha sonra zaman içerisinde Cık Cık olarak ifade edilmeye başlanmıştır.